Розставання: правила пунктуації

Іноді відносини розвиваються незалежно від нас. І розвиваються далеко не в кращий бік. Ти була впевнена, що проведеш з цією людиною все життя. Він буде тримати тебе за руку, ти - посміхатися йому, і ця прекрасна казка не закінчється ніколи. А зараз ви сидите в різних кутках кімнати, в якій раптово стає дуже незатишно, і вам здається, що ви говорите на різних мовах. Що ще гірше, у тебе більше немає бажання вивчати його мову або пояснювати правила перекладу з твого. І ти розумієш - час ставити крапку. Це може бути твоя вина або вина людини, яку ще вчора ти вважала своєю половинкою, але настає день, коли ти ясно розумієш: залишатися разом вам не можна.

Ось деякі пропозиції, як довести справу до кінця і зробити розставання максимально безболісним для вас обох.

1.) Почнемо з насущного. Якщо якісь з твоїх речей залишилися в будинку того, з ким тебе ще недавно зв'язувало щось більше, ніж квадратні метри житлової площі, почни потихеньку перевозити те, що належить тобі. У машину, офіс, до мами або подруги. Якщо ж навпаки, ваше гніздечко було в твоїй квартирі, збери речі  ще половинки в коробку, щоб йому було зручно їх забрати. Постарайся нічого не упустити: ти ж не хочеш, щоб він потім повернувся за якоюсь дрібницею.

2.) Не залучай до вашого розриву друзів, родину і тих, з ким працюєш. Зрештою, це були ваші стосунки, ви почали їх без будь-чиєї допомоги - вам же їх і завершувати. І ще: тільки ви знаєте, що насправді було між вами. Люди навколо, навіть виходячи з найкращих спонукань, не зможуть побачити це краще.

3.) Якщо ти боїшся сцени, вибери заздалегідь місце, де ти скажеш своєму чоловікові про те, що єдине, що вам залишилося зробити разом, - це поставити крапку у ваших стосунках. Приведи його туди, де крім вас збереться багато народу: наприклад, в ресторан. Однак не треба заманювати твого по-швидкому-майбутнього-колишнього-коханого туди під фальшивим приводом. Скажи чесно, що хочеш поговорити про те, що відбувається між вами. Хай знає, звідки дме вітер.

4.) Не чекай «слушного моменту». Як тільки зрозумієш (або, вірніше, відчуєш, такі речі завжди відчуваються), що плече, на якому ти звикла засипати щовечора, не твоє, що тобі не хочеться більше готувати вранці сніданок на двох, не тягне цілуватися, і кава, принесене, тебе нітрохи не радує, - словом, коли ти зрозумієш, що живеш поруч із чужою людиною і вирішиш піти, - йди! Очікування тільки відтягує неминуче і робить це ще складніше і болючіше для вас обох. Будь сміливою! Твоє щастя - в твоїх руках. І тільки ти несеш за нього відповідальність.

5.) Однак не треба палити мости в день, який щось означає для вас двох. Наприклад, не варто ставити крапку у відносинах на Новий Рік, Великдень, у день Народження твого екс-коханого. І в річницю знайомства теж не варто. Це жорстоко і може затьмарити цю дату в пам'яті того, з ким ти розлучаєшся, на довгі роки. Тобі це потрібно? Крім того, подумай і про себе: у житті не так багато днів, коли є вагомий, календарний привід відчути себе щасливою. Навіщо ж відмовлятися від нього і псувати собі свято?

6.) Не ходи навколо - прямо кажи. Висловлюйся ясно і виразно. Не осуджуй, не сперечайся, не тягни. І обов'язково скажи, в чому справа. Втратити кохану людину (адже цілком можливо, що той, від кого ти зараз ідеш, все ще любить тебе) дуже боляче, але втратити його з невідомої причини - боляче подвійно. Твоє мовчання може вилитися для нього в місяці переживань та нескінченних роздумів - наодинці з собою або вголос з друзями - про те, що ж він зробив не так. Рана гоїться швидше, якщо її лікувати, але як він може це зробити, не знаючи, куди нанесено удар?

7.) Будь поблажливою. Якщо ти не можеш назвати дійсну причину вашого розставання (скажімо, він не задовольняв тебе в ліжку і всі ці тижні (місяці, роки) ти прикидалася), придумай що-небудь правдоподібне (ти ніяк не можеш забути свою шкільну любов Толіка і не заспокоїшся, поки не знайдеш його знову). Хай краще злиться на вас з Толіком, ніж день і ніч шукає відповідь на питання, де ж він допустив помилку. Тільки не шкодуй його! І в жодному разі не говори, що йдеш, бо йому так буде краще. Здавалося б, немає нічого гіршого, ніж поблажливість коханої жінки. Насправді є: її ухід з жалю

8.) Тобі важко сказати йому все особисто? Напиши листа! Це буде вдвічі корисно, тому що паперу ти довіриш всі свої думки, нічого не загубивши, і з чистою душею вирушиш в нове життя (наприклад, на підкорення того ж Толіка). І знову ж таки - будь сміливою! Пам'ятай: людині не дається бажання без сили здійснити його.

9.) Повір, розлучатися у кілька кроків - не найкраща ідея. Деякі чи то зі страху втрати, чи то із невпевненості, що чинять правильно, чи то з жалю йдуть «поетапно». Спочатку віддаляються (скажімо, більше працюють або частіше бачаться з друзями), потім пропонують перевести відносини в область вільних, потім перестають відповідати на телефонні дзвінки. І в підсумку зникають остаточно, коли цього зовсім не чекаєш. Все це завдає тому, хто залишається, ще більше болю. 

10.) Будь пильна до почуттів людини, колишньої твоєї половинки - але не відступай. Краще відразу підготуй себе до того, що буде складно, що в самий невідповідний момент ніжною хвилею накотить жалість і зворушливі спогади, а рішення, що здавалися такими правильними ще хвилину тому, стануть сумнівними. Коли такий момент настане, не думай - просто роби. І ще: не обіцяй залишитися друзями, підтримувати зв'язок, і тим більше не залишай шансу на те, що ви знову будете разом після того, як твоя голова «встане на місце». Це веде до нездійсненних надій. І в підсумку тільки робить болючіше.

11.) Не викидуй образу, претензії і злість на людину, від якої йдеш: вирішувати проблеми вже немає ніякого сенсу, а ось залишитися в пам'яті такою, якою він любив тебе, навпаки, є. А ми багато в чому запам'ятовуємося такими, якими йдемо. Постарайся подивитися на вас трохи збоку: уяви, що ти граєш роль в кіно і до тебе особисто, що відбувається не має ніякого відношення. Це допоможе уникнути непотрібних тобі зараз емоцій. Уникай двозначності: намагайся чітко формулювати фрази (краще продумати їх заздалегідь, тому що в потрібний момент нічого розумного, як правило, в голову не приходить).

12.) Нарешті, не говори про свого екс погано після того, як все залишилося позаду. Розставання завжди дуже болісно і для того, хто йде, і для того, хто залишається. Не забувай, для тебе цей чоловік був особливим, коли ви познайомилися. Незалежно від того, що відбулося і які причини призвели до того, що ви більше не разом, він залишився тим же, що і був. Ти захоплювалася ним раніше - подаруй йому зараз хоча б свою повагу. Адже колись він тримав тебе за руку, а ти усміхалася йому у відповідь, ти ще пам'ятаєш це?

Будь сміливою, вмій співчувати і живи щиро! Слідуючи цим радам, ти навчишся розлучатися грамотно. Втім, сподіваюся, користуватися цими знаннями тобі більше не доведеться.

Насправді є ще одне, найважливіше правило. Ніколи, ніколи, ніколи не втрачай віру в любов і найкраще - в людях і собі. Габріель Гарсіа Маркес говорив, що, можливо, ми зустрічаємо не тих людей для того, щоб, коли знайдемо свою людину, ми були вдячні. А адже Маркес був великим песимістом і скептиком. Він написав таку похмуру книгу, як «100 років самотності». Ти ж не хочеш, щоб вона стала сценарієм твойого життя? Тоді посміхайся. Даруй людям свою доброту, щирість і любов. І ось побачиш, Всесвіт обернеться до тебе сонячними променями.

І тоді, посміхаючись тому, хто буде тримати тебе за руку, ти зрозумієш: хоча іноді шлях до твоєї другої половинки дуже важкий, якщо йти по ньому, сміливо дивлячись вперед, обов'язково знаходиш людину, з якою можна провести все життя. І це того варто.

Наташа Павлова

Дивіться далі