Оральні контрацептиви

Без сумніву, оральні контрацептиви, є найзручнішими, а тому найбільш привабливими контрацептивами.
Натхненником, організатором винаходником пігулки, що дозволяє оберігатися від небажаної вагітності, є американський біолог Грегорі Пінкус. Першою ластівкою в історії гормональних оральних контрацептивів стала пігулка «Еновід», створена Пінкусом в 1960 році. 

Основними компонентами оральних контрацептивів є штучно створені стероїди, близькі за будовою до жіночих гормонів, які виробляють яєчники, естрогену і прогестерону. 

У наш час вміст гормонів в протизаплідних пігулках знижено, в порівнянні з першими оральними контрацептивами. А це в своєю чергу зменшило кількість побічних ефектів. І зараз оральні контрацептиви є достатньо безпечними засобами оберігання від небажаної вагітності. Головною функцією оральних контрацептивів є пригнічення овуляції - зменшення можливості яйцеклітини дозрівати і виходити в порожнину тіла. Крім основного дії, оральні контрацептиви мають ряд інших переваг: попередження збою менструального циклу, і болів під час нього, профілактика гінекологічних захворювань, відновлення репродуктивної функції, лікування вугрів, і, нарешті, зручність у застосуванні, відсутність дискомфортних відчуттів під час статевого акту. 

На сьогоднішній день ринок оральної контрацепції продукції досить багатий. Спробуємо розібратися. Протизаплідні пігулки розрізняються за кількістю гормонів, що входять до їх складу. 

1. Комбіновані оральні контрацептиви (КОК), що містять естроген і прогестин (аналог гормону прогестерону), можуть бути монофазні, тобто частка естрогену і прогестина у кожній таблетці однакова. Саме монофазні контрацептиви визнані найбільш придатними пігулками для більшості жінок. Двофазні і трифазні контрацептиви відрізняються різною кількістю естрогену і прогестина. 

2. Гестагеннi препарати містять тільки прогестин. Ефективність таких пігулок трохи нижче комбінованих, проте, вони володіють іншими достоїнствами невластивими комбінованим контрацептивам. Не впливають на лактацію, знижують ризик розвитку тромбозів, не викликають головного болю, не викликають підвищення тиску. Вони підходять молодим мамам і жінкам зрілого віку, а також страждаючим частими головними болями. Підходять дамам високоорганізованим (їх обов'язково приймати щодня в один і той же час). 

3. Посткоiтальнi препарати - направлені на попередження небажаної вагітності після незахищеного сексу. Посткоiтальнi контрацептиви застосовують, якщо після статевого акту пройшло не більше 72 годин. Зміст гормонів в таких контрацептивах дуже великий, що може викликати небажані наслідки, такі як кровотеча, слабкість, нудота. Тому застосування посткоiтальних препаратів вкрай небажано і підходить тільки в екстрених випадках. У такий момент можна скористатися і комбінованими препаратами, але обов'язково звернути увагу на кількісний вміст гормонів: 50 мкг - у перші 72 години приймаються 2 таблетки, через 12 годин ще 2; 35 мкг - у перші 72 години приймаються 4 таблетки, через 12 годин ще 4. При наявності прогестинових препаратів у перші 48 годин потрібно прийняти 20 таблеток, через 12 годин ще 20. 

Для того, щоб правильно підібрати оральні контрацептиви необхідно звернутися до лікаря-гінеколога. Доктор підбере відповідний препарат, з урахуванням індивідуальних особливостей організму. У випадках виникнення дискомфорту, будь-яких болів, утруднення дихання, появи висипки або жовтушності шкіри, підвищення тиску, а також погіршення зору або майбутньої хірургічної операції слід негайно проконсультуватися з лікарем.

Дивіться далі