Пігментні плями

Пігментні плями, відомі також як «печінкові» плями, сонячні плями, лентиго або старчі плями, є звичним явищем, коли шкіра старіє і не може відновитися після впливу сонячних променів. Найчастіше пігментні плями з'являються після сорока років, але їх також можна помітити й у молодих людей.
Правда, вікові плями нешкідливі. У більшості випадків вони не представляють ніякої небезпеки для здоров'я і не вимагають спеціального лікування. Але більшість людей вважають їх ознакою старіння і вважають за краще позбавитися від них. Насправді, пігментні плями являють собою скупчення меланіну в роговому шарі, епідермісі і, частково, в дермі. Їх поява в основному обумовлена тривалим перебуванням на сонці та від великого скупчення числа меланоцитів в шкірі людини, яке частіше за все відбувається при гормональному дисбалансі. У рідкісних випадках пігментні плями перешкоджають виявленню раку шкіри. 

Причини появи пігментних плям 

Теоретично, плями на шкірі можуть з'явитися в будь-якому віці. Однак якщо плями з'являються в молодих людей, то цьому зазвичай існує певна причина гормональних змін, від пов'язаних з вагітністю до тривалого використання деяких контрацептивів, косметики сумнівної якості або прийому деяких лікарських засобів. Самою ж поширеною причиною появи пігментних плям є старіння: в сорока-п'ятдесятилітньому віці і старше люди часто скаржаться на те, що на шкірі виникає більша кількість цяточок. Чому це відбувається? В основному через те, що клітини поступово втрачають здатність переривати виробництво пігменту. З віком організм втрачає здатність виводити токсини через кишечник, нирки, печінку або легені і детоксикація відбувається через шкіру. Виділення таких вільних радикалів і залишає пігментні плями на шкірі. Також гормональний дисбаланс у жінок в період менопаузи і генетична схильність може погіршити ситуацію. 

Як виявити пігментні плями 

Пігментні плями, як правило, з'являються у людей зі світлою шкірою, але темношкірі й смагляві люди також не застраховані від їх появи. Пігментні плями мають вигляд плоских забарвлених фрагментів шкіри, колір яких варіюється від світло-коричневого і червоного до сірого і чорного. Зазвичай плями мають овальну форму. Найчастіше вони з'являються на ділянках шкіри що найбільш часто піддаються впливу сонячних променів, - на руках, обличчі, на лобі, плечах, передпліччях, спині і верхньої частини ніг. 

Пігментні плями звичайно згруповані, що дозволяє легко їх виявити. Пігментні плями часто супроводжуються іншими ознаками старіння, наприклад, зморшками, підвищенням сухості і огрубіння шкіри. У цьому випадку на щоках, носі і вухах нерідко проступають дрібні червоні вени, і шкіра здається дуже тонкою, сухою і напівпрозорою, як пергаментний папір. 

Дерматолог може виявити пігментні плями при огляді шкіри. Іноді, у випадку виникнення сумнівів, необхідна біопсія шкіри. Існують ряд інших захворювань шкіри, які виглядають як пігментні плями. 

Родимки - маленькі темно-коричневі плями різного розміру і кольору. Вони можуть бути піднятими або плоскими, і можуть з'являтися на будь-якій частині тіла. 

Себорейні кератози - коричневі або чорні нарости, з вигляду нагадують бородавки. Вони можуть мати самий різний розмір і не є раковими. Себорейні кератози дуже схожі на пігментні плями. 

Злоякісні лентиго - різновид раку шкіри. Вони можуть розвиватися на ділянках шкіри, схильних до довготривалого впливу сонячного випромінювання. Спочатку це невеликі світло-коричневі або чорні плями, які поступово збільшуються в розмірах і повільно темніють. Вони злегка підняті, мають нечіткі межі і нерівномірно пофарбовані. 

Лікування пігментних плям 

Як вже згадувалося раніше, пігментні плями не представляють небезпеки для здоров'я, але вони псують зовнішній вигляд, що може викликати неприємні відчуття, особливо у жінок. Пігментні плями можна зменшити або зовсім усунути. Існують такі варіанти лікування вікових плям: 

Відбілюючий крем, який допоможе поступово і безболісно усунути плями. Настійно рекомендується використовувати у поєднанні з лікарськими препаратами сонцезахисні засоби. 

Інші меланоцити шкіри викликають пігментацію без пошкодження поверхні шкіри. Для усунення таких плям можна використовувати лазерне лікування - достатньо кількох сеансів. Плями поступово зникають після лікування вже через декілька тижнів або місяців. Цей вид лікування має дуже мало побічних ефектів, але коштує порівняно дорого. 

Існує ще одна процедура, яка допоможе позбавитися від пігментних плям - кріотерапія, в ході якої шкіру обробляють рідким азотом або будь-якими іншими подібними  речовинами, що усувають аномальну пігментацію. Після процедури шкіра світлішає. Але заморожування застосовується тільки на тих ділянках шкіри, де виявлені невеликі скупчення пігментних плям, адже ця процедура може призвести до утворення шрамів або перманентної втрати пігментації шкіри. 

Дермабразія також застосовується для усунення пігментних плям. У ході дермабразії шкіру «шліфують»  щіткою. Ця процедура може викликати почервоніння і тимчасове лущення шкіри, але поступово на місці знятого верхнього шару шкіри утворюється новий, з нормальною пігментацією. 

Хімічний пілінг поступово освітлює пігментні плями, крім того, останнім часом з'явилися нові методики усунення цього косметичного дефекту. 

Профілактика пігментних плям 

Кращий метод профілактики - зведення до мінімуму вплив сонця. Використовуйте сонцезахисний крем з достатнім фактором захисту від сонця (SPF не менше 15). Сонцезахисний засіб повинен мати широкий спектр дії і блокувати як ультрафіолетове А-, так і ультрафіолетове B-випромінювання. 

Намагайтеся не бувати на сонці в години його найбільшої активності, коли сонячні промені найбільш небезпечні - з 10 ранку до 4 вечора. Шкіра повинна бути прихована під одягом, наприклад, сорочкою з довгими рукавами, брюками і широкополими капелюхами. Для захисту очей потрібно носити сонцезахисні окуляри. Для профілактики пігментних плям також слід вживати полівітаміни, що містять антиоксиданти, що компенсують дію вільних радикалів, наприклад, вітамін С і Е. 

Домашні засоби для усунення пігментних плям 

Хрін 1 чайна ложка 

Свіжий лимонний сік 1 / 2 чайної ложки 

Оцет 1 / 2 чайної ложки 

Розмаринова олія 3 краплі 

Ці інгредієнти слід змішати і наносити на пігментні плями ватним тампоном один або два рази на день. Цей засіб допомагає безболісно зняти верхній шар шкіри. Однак людям з чутливою шкірою варто користуватися цим зіллям з обережністю і менш часто. Коли колір плями стане світліше, лікування можна припинити.

Дивіться далі