Виділення з піхви

Багатьох жінок турбує питання, чи є виділення з піхви нормою або патологією? Невеликі прозорі виділення без вираженого запаху що не викликають хворобливих відчуттів і свербіння є практично нормою, адже піхва містить вологу і слиз, що виробляється залозами шийки матки, так званий слизовий секрет. Також у вміст піхвових виділень входять  епітеліальні клітини піхви і  бактеріальна мікрофлора. Остання гальмує розвиток хвороботворних мікроорганізмів.
Кількість виділень відрізняється не тільки у різних жінок, але навіть у однієї і тієї ж у різні періоди і під впливом різних факторів. Виділення з піхви можуть ставати більш інтенсивними через сексуальне збудження, стрес, вагітнiсть і ін Фізіологічні виділення з піхви не повинні викликати подразнення шкіри і слизової оболонки статевих органів. При появі печії, свербежу, болючості, почервонінні шкіри статевих органів, незвичайних за характером виділень із піхви слід обов'язково звернутися до гінеколога, а не займатися самолікуванням або сподіватися, що все само пройде. 

Найчастіше зміна характеру виділень з піхви пов'язана з такими захворюваннями як вагініт (або кольпіт), вульвовагініт, молочниця, трихомоніаз. При вагініті виділення можуть набувати білий або жовтуватий колір, бути рідкими або густими, мати неприємний запах. Вагініт або запалення слизової оболонки піхви може бути спровокован неправильним гігієнічним доглядом за жіночими статевими органами, бактеріальними, грибковими або паразитарними інфекціями. Досить часто вагініт виявляється після проведення терапії антибіотиками. Вульвовагініт може проявитися після перебування на пляжі, якщо дитина сиділа на піску. 

При інфекційному вагініті виділення з піхви стають рясними, набувають нехарактерну консистенцію і колір. При молочниці виділення стають густими і  набувають білий колір, бактеріальний вагіноз супроводжується сіруватими слизово-гнійними виділеннями, які мають характерний неприємний запах. Контактний вагініт іноді розвивається при використанні і непереносимості косметичного мила, присипок, дезодорантів, різних косметичних засобів для інтимної гігієни. 

Якщо виділення з піхви придбали жовто-зелений колір, запах тухлої риби і  водянисту або слизово-гнійну консистенцію, то тут мова може йти про трихомоніаз - захворювання, що передається статевим шляхом. У будь-якому випадку, при найменших підозрах на наявну інфекцію, необхідно звернутися до лікаря і здати мазок на аналіз. Після постановки діагнозу лікар призначить відповідне лікування і позбавить від наявних неприємних симптомів. 

Іноді зміна характеру виділень з піхви може свідчити про наявність серйозних проблем зі здоров'ям: ендометріозу, захворювань, що передаються статевим шляхом, злоякісних новоутворень (особливо при наявних виділеннях з домішкою крові). Саме тому першорядну важливість набуває рання діагностика наявних захворювань та своєчасне їх лікування. 

Для попередження проблем з жіночої статевої сферою, слід з раннього віку прищеплювати дівчинці правильні уявлення про гігієну, особливо о підмиванні, оскільки досить часто саме порушення даного правила призводить до потрапляння бактерій з анального отвору в піхву. Слід віддавати перевагу бавовнянiй білизні, яка  дозволяє шкірі «дихати». За наявної проблеми регулярних запорів, необхідно пройти консультацію у лікаря і ввести в раціон достатню кількість клітковини, оскільки часті запори приводять до застійних явищ в органах тазу, що не може не позначитися на здоров'ї сечостатевої системи. 

Крім того, слід уникати нераціонального застосування антибіотиків, недотримання правил гігієни статевого життя, частого спринцювання. 

Наталья Биатова

Дивіться далі