Дисбактеріоз: причини, ознаки та лікування дисбактеріозу

Ми живемо в шкідливому для здоров'я навколишньому середовищi, їмо продукти, деяку частину яких, іноді значну, складають речі абсолютно неїстівні, часом шкідливі для організму. Коли хворіємо, то йдемо в аптеку і купуємо таблетки, абсолютно не замислюючись, як же вони діють на організм у цілому.
А організм від усього цього страждає і починає хворіти. У нормі наші шкіра, слизові оболонки і внутрішні органи, які сполучаються з навколишнім середовищем (легені, кишечник, зовнішні статеві органи) заселені безліччю мікроорганізмів. За тисячоліття сумісного життя макро-(чоловік) і мікроорганізми пристосувалися до спільного існування і знаходять вигоду в такому положенні.

Корисні бактерії допомагають перетравлювати їжу та завдяки своїй активності, борються з хвороботворними бактеріями, не дозволяючи їм необмежено розмножуватися. З життєдіяльністю мікрофлори тісно пов'язан стан захисних сил організму або імунітет.

Але іноді склад мікроорганізмів починає змінюватися і на зміну тим, до яких організм уже звик (корисним для нього) приходять шкідливі, хвороботворні мікроорганізми, які можуть викликати різні порушення у кишечнику, у піхві, на шкірі. Це і є дисбактеріоз.

Причини дисбактеріозу

Дисбактеріоз може виникати від порушення харчування, систематичного вживання алкоголю, наркотиків, на тлі різних важких захворювань. Але найчастіше дисбактеріоз розвивається після прийому антибіотиків, який може призвести до загибелі значної частини нормальної мікрофлори, чутливої до прийнятих препаратів, і розмноженню патогенної та умовно-патогенної (що викликає захворювання за певних умов) мікрофлори.

При дисбактеріозі значно зменшуються або зникають зовсім популяції нормальної мікрофлори (біфідобактерії, молочнокислі, кишкові палички та ін) і замість них розмножуються хвороботворні мікроорганізми, які раніше придушувалися нормальної мікрофлорою. Це різні грибки, стафілококи, протей, синьогнійна паличка та ін Такі мікроорганізми викликають місцеві запальні процеси в кишечнику, на шкірі і т.д., в результаті чого порушується загальний баланс в організмі, страждає імунітет і беззахисний перед інфекцією організм може бути повністю вражений інфекцією.

Дисбактеріоз може бути викликаний такими захворюваннями, як хронічний панкреатит, стан після видалення жовчного міхура, після хірургічного лікування виразкової хвороби, хронічні захворювання печінки, різні інвазії (наприклад, лямбліоз) і ін.

Які бувають види кишкового дисбактеріозу

По виду оселилившихся в кишечнику мікроорганізмів дисбактеріоз можна розділити на грибковий, протейній, стафілококовий і змішаний.

Грибковий дисбактеріоз виникає при розмноженні грибків роду Кандіда, його ще називають кандідамікозним дисбактеріозом кишечнику. Про його появу можуть говорити заїди в куточках губ, молочниця, малиновий язик.

Протейній дисбактеріоз - це результат розмноження протея, умовно-патогенного мікроорганізму, який в певних умовах може викликати захворювання. Зазвичай протей не поширюється на навколишні органи і тканини і тому протейній дисбактеріоз вважається найбільш легким.

Стафілококовий дисбактеріоз може протікати важко, поступово поширюючись на весь організм.

Найбільш небезпечний вид дисбактеріозу - змішаний. Деякі сполучення хвороботворних мікроорганізмів здатні викликати важке захворювання.

Ознаки дисбактеріозу кишечника

При дисбактеріозі в слизовій оболонці кишечнику розвивається запальний процес, тому людину турбують болі в животі, метеоризм, втрата ваги, нестача вітамінів в організмі, недокрів'я.

Рухові розлади кишечника можуть викликати гіркоту в роті, відрижки, відчуття швидкого насичення, важкість у шлунку, нудоту (іноді й блювоту), овечий кал (кал у вигляді маленьких кульок).

Частим проявом дисбактеріозу є алергічні реакції у вигляді висипань на шкірі у відповідь на прийом їжі (харчові алергії). Дисбактеріоз завжди супроводжується підвищеною стомлюваністю, слабкістю.

Як лікувати дисбактеріоз

Якщо дисбактеріоз вже є, то сама людина його не вилікує, потрібно звернутися до лікаря. Неодмінною умовою лікування є дослідження калу (посів на живильні середовища) для уточнення, яка саме мікрофлора переважає в кишечнику. Лікування також має бути комплексним, і повинно залежати від причини, що викликала дисбактеріоз. Хворого обов'язково обстежують з метою виявлення та лікування хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту.

Для корекції дисбактеріозу, перш за все, призначається дієта з виключенням жирної, смаженої, гострої їжі і достатньою кількістю їжі багатої на клітковину, яка сприяє очищенню кишечника.

Щоб відтворити нормальну мікрофлору кишечника, призначають різні бактеріальні препарати, які при правильному виборі здатні відновити її повністю. Обов'язково призначаються вітамінно-мінеральні комплекси і ферменти, що сприяють розщепленню їжі.

З дисбактеріозом потрібно боротися, інакше він здатний повністю підірвати здоров'я людини.

Дивіться далі