Тренажер BOSU. Фітнес на платформі босу


Термін BOSU - це акронім від англійського «Both Sides Up» - «Обидві Сторони Вгору». 

Поява BOSU 

Босу - це продукт еволюції фітнес-платформ. Предком босу можна вважати дошку,що імітувала рух гірськолижника з боку в бік. Потім з'явилася кругла платформа на підшипнику. І, нарешті, півсфера BOSU.

Що із себе представляє тренажер BOSU? 

Це схоже на великий м'яч розрізаний навпіл і туго накачаний повітрям. Діаметр такий півсфери близько 65 сантиметрів. Верхня напівкругла частина - це «будинок», нижня плоска - «платформа». Обидві сторони є робочими у рівній мірі, що і виражено в назві тренажера - «Both Sides Up» або «Обидві Сторони Вгору». 

Друга назва тренажера - «Баланс-Тренер» і вона повністю відповідає одному з його призначень - тренуванні вестибулярного апарату та координації тіла. «Дім», заповнений повітрям утворює постійно змінну поверхню. При балансуванні на цій поверхні неминуче додаються виражені зусиля для збереження потрібного положення центру тяжіння. 

Ступінь жорсткості тренажера можна регулювати, випускаючи з нього небагато повітря, зменшується, відповідно, і складність тренування. 

Що собою представляють заняття на BOSU? 

Заняття на босу схожі зі степ-аеробікою. Різниця в тому, що у вас під ногами знаходиться пружна  півсфера, а не тверда поверхня і доводиться не лише утримувати рівновагу. На босу можна балансувати, сідати, стрибати, а при цьому задіюються труднодоступні дрібні м'язи, що відповідають за поставу, природне положення корпусу і баланс. 

Деякі особливості занять на BOSU 

1. Починати потрібно, як і в будь-яких тренуваннях, розігріву, від простого - до складного. Глибокі м'язи повинні пророблятися, починаючи з дуже простих вправ. 

2. Не можна займатися на тренажері босу у швидкому темпі, якщо тільки ви вже не майстер у цій справі - інакше вивихи і розтягування вам забезпечені. 

3. Займатися потрібно у високих кросівках з нековзною підошвою - для захисту зв'язкового апарату. Новачкам бажано займатися поряд з верстатом або з якою-небудь опорою, за яку можна буде вхопитися при втраті рівноваги. 

Заняття на тренажері босу реально мають набагато більше можливостей, ніж багато інших фітнес-програми. Саме балансування на поверхні дає ряд переваг. 

Тренування допомагають і поліпшити поставу, і укріпити вестибулярний апарат, і розвинути силу, спритність і гнучкість. Але фітнес міняє не тільки тіло - свідомість змінюється також, додається впевненість у собі і стійкість. 

При заняттях на тренажері опрацьовуються близько 500 глибоких м'язів, які не задіяні при заняттях традиційної силовим тренуванням. Для поліпшення стану хребта тонус цих м'язів має велике значення. 

У реальному житті дуже рідко доводиться мобілізувати активність цієї групи м'язів, баланс-тренінг само ефективно і безпечно стимулює їх рухову активність. 

Босу-програма виховує нове відчуття власного тіла і мозку, це «розумний тренінг", ведучий до комплексного вдосконалення всього організму. 

Використовується Босу і для кардіотреніровок. При цьому навантаження трохи вище, ніж вiд аеробіки, адже додатково доводиться утримувати рівновагу. 

Серед переваг босу і те, що цей тренажер відмінно інтегрується з більшістю видів спорту. Він може бути використаний і як доповнення до вузькоспеціальних спортивних тренувань, і як засіб реабілітації, і самостійно, а також для внесення різноманітності в існуючі фітнес-програми. 

Показання для занять на BOSU 

Цей вид тренувань підходить і для новачків, і для бувалих. Попередньої підготовки не потребує. Пружна поверхня снаряда частину ударного навантаження бере на себе, тому на ньому можна займатися, навіть маючи проблеми з суглобами. 

Інструктори рекомендують займатися босу двічі на тиждень, для: вдосконалення спортивної форми, для тренувань глибоких м'язів, для вдосконалення балансу і спритності тіла, тренування сили, стійкості і гнучкості тіла. 

Протипоказання для занять на BOSU 

Протипоказаннями є: порушення координації рухів і запаморочення, важкі хвороби органів кровообігу і дихання, нещодавно перенесені травми або захворювання опорно-рухового апарату. Не рекомендується цей тренажер власникам занадто надмірної ваги, а також жінкам під час менструацій. 

Лілія Юрканіс

Дивіться далі