Ксенікал. Препарати для схуднення


Ксенікал - інгібітор шлунково-кишкових ліпаз, який запобігає засвоєнню організмом деякої кількості жиру, що міститься в з'їдених продуктах. Ксенікал застосовується при лікуванні ожиріння, зокрема, для зменшення і збереження маси тіла в поєднанні з низькокалорійною дієтою. Ксенікал також може застосовуватися у випадках, не передбачених у даній оглядовій статті.

Що слід обговорити з лікарем перед прийомом ксенікалу? 

Ні в якому разі не приймайте ксенікал, попередньо не проконсультувавшись у лікаря у таких випадках: 

- При хронічному синдромі мальабсорбції (зниженого всмоктування) 

- При захворюваннях жовчного міхура. 

Ксенікал протипоказаний людям, що страждають від перерахованих вище захворювань. 

Перед прийомом ксенікалу обов'язково проконсультуйтеся у лікаря, якщо ви 

- Страждаєте нирково-кам'яну хворобу, 

- Страждаєте діабетом, 

- Страждаєте від анорексії або булімії, 

- Приймаєте будь-які інші засоби для схуднення 

- Приймаєте сандіммун (сандіммун, Неорал). 

У цих випадках ксенікал не можна приймати (чи потрібно зменшити дозування або приймати ліки під наглядом лікаря). 

За класифікацією FDA (Управління по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США), ксенікал відноситься до категорії B. Це означає, що ксенікал не повинен заподіяти шкоду здоров'ю та розвитку ненародженої дитини. Однак ці ліки не рекомендується приймати в період вагітності, попередньо не проконсультувавшись у лікаря. 

Невідомо, чи потрапляє ксенікал в грудне молоко, тому при грудному вигодовуванні перед прийомом ксенікалу також необхідно проконсультуватися у лікаря. 

Як правильно приймати ксенікал? 

Ксенікал слід приймати в повній відповідності з інструкцією чи вказівками лікаря. Якщо ви не розумієте інструкції, зверніться за допомогою до фармацевту, медсестри або лікаря. 

Кожну таблетку слід запивати повною склянкою води. 

Ксенікал звичайно приймають з кожною їжею, яка містить жири, під час їжі або не пізніше, ніж через одну годину після їжі, по 120 мг 3 рази на добу. 

Ксенікал слід приймати тільки з їжею, в якій жири забезпечують не більше 30% калорій. 

Добовий прийом жирів, вуглеводів і білків повинен бути розподілений між трьома основними прийомами їжі. Оскільки ліки ксенікал зменшує всмоктування деяких жиророзчинних вітамінів, для забезпечення адекватного їх надходження в організм пацієнтів необхідно приймати полівітамінні препарати, що містять жиророзчинні вітаміни. 

Допускається пропуск прийому ксенікалу, якщо був пропущений прийом їжі або їжа не містила жирів. 

Якщо ксенікал приймати з їжею з дуже високим вмістом жирів, зростає ризик появи побічних ефектів і розладів травлення. 

Ні в якому разі не перевищуйте призначену дозу ліків. Перевищення стандартної дози (120 мг 3 рази на добу) не призводить до додаткової втрати ваги. 

Ксенікал може зменшувати засвоєння деяких розчинних у жирі вітамінів. Щоб забезпечити організм необхідними поживними речовинами, лікар часто призначає мультівітаміннi добавки, що містять вітаміни D, E, K та бета-каротин. Такі вітамінні добавки слід приймати раз на добу, як мінімум за дві години до або після прийому ксенікалу. Зберігати ксенікал слід при кімнатній температурі в сухому прохолодному місці. 

Що трапиться, якщо пропустити прийом ліків? 

Пропущену дозу слід прийняти протягом години після їжі. Якщо після їжі пройшло більше однієї години, пропустіть прийом ксенікалу та беріть наступну дозу за звичайним графіком. Ніколи не приймайте подвійну дозу, щоб надолужити згаяне. 

Прийом ксенікалу можна пропустити, якщо був пропущений прийом їжі або їжа не містила жирів. 

Які можливі побічні ефекти ксенікалу? 

Негайно припиніть приймати ксенікал і зверніться за допомогою до лікаря, якщо виявили невластиву алергічну реакцію, проявами якої є задишка, припухлість губ  або обличча, а також висипи і пр. 

Інші, менш серйозні побічні ефекти, з'являються дещо частіше. Продовжуйте приймати ліки, але проконсультуйтеся у лікаря, якщо виявите у себе одну з таких проявів: 

- Маслянисті виділення з прямої кишки; 

- Виділення газів; 

- Імперативні позиви до дефекації; 

- Стеаторея; 

- Почастішання дефекації; 

- Нетримання калу 

- Помаранчеві чи коричневі маслянисті виділення в калі. 

Перераховані вище зміни нормального стільця є природним результатом блокування жиру і вказують на ефективність дії ксенікалу. Як правило, ці явища носять тимчасовий характер і виникають у перші 3 місяці лікування, коли вміст жиру в їжі перевищує 30%. 

Також не виключена поява й інших побічних ефектів, не перерахованих в даній статті. Якщо помітите незвичайний або особливо неприємний побічний ефект, зверніться до лікаря.

Дивіться далі