Вітамін А

Вітамін А також називається Ретинол. Він присутній у багатьох продуктах і при добре збалансованому різноманітному раціоні вітамін А надходить до організму в достатній кількості. 
Вітамін А є жиророзчинним, тому що для його засвоєння харчовим трактом потрібні жири, а також мінеральні речовини. В організмі його запаси залишаються досить довго, щоб не поповнювати його запаси кожен день. 

Вітамін А можна отримувати з їжі в двох основних формах. Такі тварини джерела, як печінка, яєчний жовток та вершкове масло містять форму вітаміну А, звану ретинол. Такі рослинні джерела, як морква та деякі фрукти містять речовину, що називається бета-каротин, який потім у Вашому організмі перетворюється на вітамін А. Рослинні джерела мають великі переваги перед тваринними, тому що вони містять мало калорій, жирів і холестерину і багато харчових волокон і поживних речовин. 

Продукти, багаті ретинолом (тваринного походження): яловича печінка, масло, жовток яйця, масло з печінки риби. 

Продукти, багаті на бета-каротин (рослинного походження): капуста, солодка картопля, брокколі, томати, зелені овочі, абрикоси, персики, маргарин. 

Взаємодія вітаміну А: 

- Вітамін Е (токоферол) охороняє вітамін А від окислення як в кишечнику, так і в тканинах. Отже, якщо у вас недолік вітаміну Е, ви не можете засвоювати потрібну кількість вітаміну А, і тому ці два вітаміну потрібно приймати разом. 
- Дефіцит цинку може призвести до порушення перетворення вітаміну А в активну форму. 
- Постійне застосування мінеральної олії може призвести до нестачі вітаміну А. 
- Для нормального поглинання вітаміну А необхідна присутність в раціоні жирів і білків. Різниця між харчовою і мінеральною олією полягає в тому, що організм може засвоїти харчової жир разом з вітаміном А, розчиненим у ньому; мінеральне масло ж організм не засвоює.
Рекомендована норма вітаміну А становить 1000 мкг на день для чоловіків і 800 мкг на день для жінок.

Дивіться далі