Як зачати дитину. Виявляємо сприятливий день для зачаття дитини.

У житті кожної пари настає момент, коли люди вирішують завести дитину. Однак це  інтимне питання далеко не таке просте, як може здатися на перший погляд. І якщо одні жінки, одного разу зробивши помилку, не використавши протизаплідні засоби, потім поповнюють списки тих, хто наважується на аборт, то для інших жінок, цілком щиро охочих завести дитину, зачаття виявляється досить проблематичним питанням. При цьому жінка може вести здоровий спосіб життя і мати постійного партнера.
овуляція - (ovum - яйце, лат.), вихід зрілої, здатної до запліднення яйцеклітини з фолікула яєчника в черевну порожнину; у жінок дітородного віку відбувається періодично кожні 21-35 днів. 

Зазвичай після кількох невдалих спроб такі люди впадають у відчай, вирішивши, що хтось із пари не здатний до зачаття. Через це виникають сварки, скандали, дана нелегка ситуація може спровокувати розставання. Тому варто відразу підкреслити, що навіть досить тривалі невдачі не означають обов'язкового безпліддя. Можливо Вам просто не щастить, і потрібно допомогти собі, вибравши найбільш сприятливий день для зачаття, а цей день, у свою чергу, безпосередньо залежить від менструального циклу жінки. 

У різних жінок менструальний цикл може бути довше або коротше, але зазвичай він триває близько 28 днів. Через два тижні після менструації, приблизно на середині 28-денного циклу, настає момент виходу яйцеклітини з фолікула. Цей процес називається овуляцією. У жінок дітородного віку він відбувається періодично кожні 21-35 днів. Важливо запам'ятати, що найбільш сприятливими для зачаття є перші 24 години після овуляції. 

У той час як сперматозоїд зберігає свою життєздатність протягом 3 - 5 днів, яйцеклітина живе лише всього близько доби. Виходить, що зачаття можливо лише протягом декількох днів кожного місяця. Найбільш простий і ефективний спосіб збільшити ймовірність зачаття дитини, це регулярно займатися коханням на всьому протязі менструального циклу. 

Як визначити овуляцію? 

Для визначення строків овуляції можна скористатися спеціальним тестом, який являє собою стрижень з діленнями, який треба завантажити в сечу, щоб визначити рівень вмісту лютеїнового гормону , рівень якого зростає перед овуляцією. 

Підходящий час для зачаття допоможуть вибрати тести, що визначають час овуляції. Якщо індикатор червоного кольору, то шанси зачати дитину в цей момент максимальні. 

Зазвичай такі тести випускаються в упаковці по п'ять штук. Їхня перевага полягає в тому, що вони дозволяють передбачити наступ овуляції і з високим ступенем обчислити найбільш сприятливий час для зачаття дитини. Застосовувати тест треба починати  з 11-го дня при 28-денному циклі за 18 днів до початку наступної менструації. Якщо колір індикаторних смуг змінився, значить підвищився рівень лютеїнового гормону і протягом 24 - 36 годині розпочнеться овуляція. 

Однак далеко не у всіх жінок менструальний цикл дорівнює 28 дням. Далеко не у всіх він навіть настільки стабільний, тривалість його може змінюватися майже кожен місяць. 

Тому варто пам'ятати, що в будь-якому випадку овуляція починається приблизно за чотирнадцять днів до початку наступного менструального циклу, тому час овуляції безпосередньо залежить від тривалості менструального циклу. Якщо менструальний цикл триватиме близько 25 днів, то овуляція має відбутися на 11 день після менструації; якщо тривалість циклу становить 35 днів, то чекати овуляції слід на 21-й день. 

Варто відзначити, що якщо Ви застосовуєте гормональнi препарати, якщо у Вас є гормональні (ендокринні) захворювання або хронічний стрес, точність результатів може знизиться. Це відбувається з-за гормонального дисбалансу. Після прийняття протизаплідних пігулок, повинно пройти 2 - 3 місяці, перш ніж рівень гормонів прийде в норму. Це не означає, що два місяці Ви точно не зможете завагітніти, але відстежити сприятливі години для зачаття навряд чи зможете. 

Овуляція і больові відчуття 

Під час овуляція деяка частина жінок може відчувати гострий біль, що виникає в результаті того, що фолікул яєчника розривається і звільняє яйцеклітину. Навіть у жінок схильним подібним явищам, подібне відбувається не в кожний цикл і тому, надійною цю ознаку назвати не можна. Хворобливі відчуття можуть тривати від декількох хвилин до декількох годин. 

Графік базальної температури 

Після овуляції основний гормон вагітності (прогестерон) призводить до того, що матка збільшується і стає більш м'якою, готується прийняти потенційний ембріон. Це призводить до підвищення базальної температури до позначки 37,0 - 37,2 С. Ваш  лікар може попросити вас відзначати температуру на графіку. 

Метод спостереження за базальною температурою не дуже надійний: на її величину впливають недосипання, статеві контакти, хвороби, прийом алкоголю і т.д. 

Базальну температуру слід вимірювати в прямій кишці щоденно відразу ж після пробудження, не встаючи з ліжка. Існує інші прийоми вимірювання базальної (базової) температури: піхвовий і оральний, але вони не є стандартними. 

Зміна маткового слизу 

Кожен день досліджуючи піхвові виділення, можна визначити наступ овуляції. Відразу після менструації, слиз, що виділяється шийкою матки, буває в'язкий,  пастоподібної консистенції і подолати сперматозоїдам цей бар'єр дуже складно. Напередодні настання овуляції слиз стає водянистим, дозволяючи сперматозоїдам швидше дістатися до яйцеклітини. Протягом декількох днів після овуляції, слиз знову стає колишньої консистенції. 

УЗД-моніторинг 

Це самий надійний метод визначення овуляції. Спостереження за допомогою УЗД дозволяє стежити за станом зростаючого фолікула в яєчнику і слизовій оболонці матки. Як правило протягом циклу досить призвести дві процедури УЗД. Час передбачуваної овуляції можна досить точно розрахувати визначивши розмір зростаючого фолікула (швидкість зростання якого складає приблизно 2 мм / добу) при першому відвідуванні УЗД. Підтвердити спостереження можна за допомогою тест-смужок. 

Однак навіть при ретельному відстеження днів овуляції, може вийти так, що протягом трьох-чотирьох-п'яти місяців довгоочікуваного зачаття не відбувається. Відразу панікувати навіть у цьому випадку не варто, тим більше цього не варто робити, якщо лікарі не виявили у Вас ніяких ознак порушення дітородної функції. Насправді ймовірність зачати дитину навіть у здорової пари в дітородному віці дорівнює всього лише 15% кожен місяць. Невисокий відсоток, чи не так? Швидше за все Вам просто не щастить. Більше половини від загального числа пар не можуть зачати дитину протягом 4 - 5 місяців і більше. Також слід врахувати свій вік. Максимально сприятливий до зачаття вік знаходиться в межах до 30 років і жінкам цього віку потрібно до 6 місяців, щоб завагітніти; жінкам від 30 до 35 років - 7 місяців; близько року потрібно для зачаття жінкам старше 35 років. 

Про що все це говорить? Це говорить про те, що наявність інтимної близькості призводить до зачаття в такому малому відсотку випадків, що говорити про які-небудь порушення у власному організмі після двох-трьох невдалих спроб просто нерозумно. А нервовий стан і депресія, до якої призводять зайві страхи зменшать цей і без того невеликий відсоток вдвічі. 

Варто особливо підкреслити, що сучасні люди все рідше і рідше прагнуть мати дітей в зовсім молодому віці. Зокрема, багато чоловіків і жінки, які отримують вищу освіту, замислюються про дитину тільки після двадцяти п'яти років. У певному сенсі це виправдано, оскільки соціально і психологічно зріла людина чудово розуміє, яка відповідальність ляже на його плечі після народження малюка, але не стане перекладати цю відповідальність на плечі власних батьків, як часом роблять молоді сім'ї або матері-одиначки. Зрілі люди прагнуть у першу чергу отримати освіту, знайти гідну роботу, щоб мати можливість забезпечити свою дитину всім необхідним, щоб мати можливість приділяти йому достатньо уваги. На жаль біологічний годинник жінки не поділяє цієї думки, тому планування сім'ї для таких пар - процес непередбачуваний, деколи вимагає від своїх учасників неабиякого терпіння.

Дивіться далі