Гормони і зайва вага

Людині, яка вирішла раз і назавжди покінчити із зайвими кілограмами, доводиться боротися з власною лінню, з образом життя, з кулінарними пристрастями і дурними звичками.
Найпоширеніша причина, яка заважає вам схуднути - порушення гормонального фону. Ви постійно наступаєте на горло власній пісні, проявляєте чудеса витривалості і самовладання, але стрілка вагів не зрушується ні на йоту. 

В даному випадку ви практично безсилі, вами управляють гормони. Саме вони несуть відповідальність за зайві кілограми, що відкладаються у вас на стегнах, животі та сідницях. Але це ще не підстава для опускання рук і смиренності з ненависним 52 розміром, а всього лише привід задуматися, як можна подолати цей бар'єр і нормалізувати діяльність ендокринної системи. 

Жіночі статеві гормони 

Тим, що жіноча фігура має чимало приємних округлостей, ми зобов'язані жіночим статевим гормонам естрогену і прогестерону. І це не випадково, адже вони потрібні організму жінки у великих кількостях, а підшкірна жирова клітковина бере участь у їх синтезі нарівні з яєчниками і наднирковими залозами. 

Перший гормональний вибух припадає на статеве дозрівання. У цей період будь-яка зайва їжа перетворюється на жирові запаси. Мозок швидко засвоює інформацію про те, що потрібно робити з надлишками - відкладати про запас. Організм буде і надалі діяти по закріпленій програмі, а тіло поступово обростати непотрібним баластом. Уникнути таких неприємних наслідків у такому юному віці досить просто - допоможе елементарний контроль харчування і фізичні навантаження. 

Найбільша кількість проблем очікує жінку бальзаківського віку, багато зустрічають своє сорокаріччя зі значними приростами ваги в області талії і стегон. Саме в цей період починаються гормональні перебудови, що готують жінку до настання менопаузи. Кількість гормонів, що виробляються яєчниками, падає дуже повільно і поступово, і так само невблаганно ростуть жирові накопичення організму. Перешкоджати цьому практично марно, організм все одно візьме своє. Ви, звичайно, можете мучити себе дієтами і фізичними навантаженнями, але в результаті отримаєте цілий букет симптомів, пов'язаних з клімактеричним періодом: пітливість, задишка, стрибки тиску, погіршення зовнішнього вигляду шкіри. 

Жінці в тілі перенести клімакс набагато легше. Але це не означає, що ви повинні дозволити своєму тілу розповзтися, як на дріжджах. Розумні обмеження в їжі і посильні фізичні навантаження вам просто необхідні. 

Деякі жінки перед менопаузою вдаються до гормональної терапії. Метод спірний, але повністю списувати його з рахунків не можна. Якщо прийом гормональних препаратів призначається лікарем після ретельного обстеження і проходить строго під його контролем, він може істотно полегшити ваше життя. Не можна не згадати о гомеопатичних препаратах, що містять фітогормони - вони мають менше протипоказань та побічних дій. А можна просто додати в свій раціон продукти, багаті рослинними гормонами, наприклад, соєві боби або квітковий пилок. Єдиний мінус таких натуральних коштів - вони гарні тільки для довгострокового використання, а в екстрених випадках не ефективні. 

Бувають ситуації, коли зниження синтезу статевих гормонів і відповідно збільшення у вазі пов'язана не з віковими або фізіологічними змінами, а з серйозними захворюваннями яєчників, наприклад, полікістозом. У результаті цього захворювання навколо яєчника утворюється доброякісна пухлина - кіста. 

Симптоми захворювання настільки яскраві, що пропустити їх неможливо: збої менструального циклу, ріст волосся на обличчі, появи прищів. Помітили це у себе? Тоді бігом до гінеколога! Він не тільки пропише потрібні ліки, але і допоможе скласти відповідну для вас дієту. 

У період вагітності всі ресурси організму спрямовані на виношування малюка і на благополучне розродження. Тому навіть генетичні худишкі обзаводяться невеликим черевцем і округлюються у стегнах. Зате після пологів настає благодатний період для трансформації в прекрасного лебедя. Багато жінок не тільки повертають свою колишню вагу, але і значно покращують фігуру. Головне - не втратити цей магічний час і скористатися ситуацією. 


Гормони щитовидної залози 

Ще однією суто жіночою прерогативою є збої в роботі щитовидної залози (цей невеликий орган у формі метелика розташовується зверху від кадика). Виробляються щитовидкою тіроідние гормони Т3 (трійодотіронін) і Т4 (тироксин), вони справляють істотний вплив на швидкість всіх обмінних процесів в організмі людини. 

Чим активніше функціонує щитовидна залоза, тим більше гормонів вона синтезує, тим вище швидкість обміну речовин. Це означає, що практично вся з'їдена вами їжа переробляється в енергію, необхідну для нормального функціонування організму, а не відкладається про запас. 

У повних людей виробляється занадто мало тіроідних гормонів, і навіть при жорстких обмеженнях в їжі не вдається добитися позитивних результатів. Організм не справляється навіть з невеликою кількістю їжі і віддає перевагу йти по самому легкому шляху - робити запаси. Енергії на життя просто не залишається. Не дивно, що класичними супутниками повноти є апатія, млявість і сонливість. 

Підстьобнути діяльність щитовидної залози не так вже й складно, досить включити в свій раціон продукти з підвищеним вмістом йоду: морську рибу, молюсків, а також водорості, наприклад, морську капусту. Остання краще, там крім йоду рясніють і інші мікроелементи, що стимулюють схуднення. 

Існує і ряд вправ, які прийшли до нас з техніки йоги, здатних активізувати діяльність щитовидної залози. Перш за все, це будь-які рухи, пов'язані з нахилами шиї вперед і назад, при яких м'язи шиї відчувають деякий натяг. Зазвичай вони включаються в складні асани, але і без скручених йогівськіх поз прості нахили можуть принести чимало користі. 

Особливу увагу хочеться звернути на прийом тіроідних гормонів, які входять до складу практично всіх таблеток для схуднення. Не варто цього робити без крайньої необхідності. Гормональну терапію рекомендують тільки людям з хронічними порушеннями функції щитовидної залози. 

Якщо ж ви все-таки наважилися на такий серйозний крок, перш за все, зверніться до лікаря і надалі постарайтеся уникнути регулярності в прийомі даних препаратів. Організм дуже швидко звикає до постачання потрібних йому гормонів ззовні і після закінчення терапії відмовляється синтезувати їх самостійно. 

Чим довше ви приймаєте штучні гормони, тим швидше настає звикання до них. Тому такі речі краще приймати одноразово і з перервами (наприклад, приймаєте три дні поспіль, потім п'ять днів перерва, ще через два дні приймаєте, тиждень перерву і т.д.). Це додатково простимулює схуднення і захистить від неприємних наслідків. 


Гормони росту 

Ви ніколи не замислювалися, чому підлітки їдять за трьох і не поправляються? Обивателі кажуть «в рост пішов», і вони не далекі від істини. В організмі тінейджерів вирують гормони росту (соматотропіну), синтезовані гіпофізом. Ці гормони не просто утилізують жир, вони допомагають нам підтримати прекрасну форму і бути більш енергійними. Але з віком, точніше, починаючи з 30-річного рубежу, синтез соматропіну падає, а до 50 років його виробіток повністю припиняється. Все це станеться і з вами, якщо заздалегідь не подбати про збереження свого гормонального статусу на належному рівні. 

Перш за все, ви повинні забезпечити себе достатньою кількістю сну, так саме в період нічного відпочинку синтез гормонів росту посилюється в кілька разів. Пік секреції настає через 90 хвилин після засинання, тому перші дві години сну самі плідні. Стимулювати синтез гормонів росту можна і шляхом прийому деяких амінокислот, а також вітамінів і мікроелементів. Одними з найпопулярніших амінокислотних добавок є орнитин та аргінін, а вітаміни групи В і С у поєднанні з калієм, магнієм і кальцієм можуть в значній мірі підвищити ефективність їх дії. 

Людям небайдужим до важких фізичних навантажень можна порекомендувати проводити пару-трійку годин на тиждень в спортзалі. Навантажити свої м'язи по повній програмі, а вночі над вашим тілом попрацює подвійна доза гормону росту. А ось ін'єкції гормону росту здоровим людям виключно з метою схуднення і поліпшення фігури не тільки не бажані, але і протипоказані. Підтвердженням тому стали 30000 американців, які всупереч суворим заборонам офіційного охорони здоров'я, брали гормони росту протягом року. Як результат, мінус 2-3 кг, не більше, і купа додаткових неприємностей у вигляді діабету і злоякісних перероджень.

Дивіться далі